سندروم سال آخر دکترا!

دچار سندروم سال آخر دکترا شده ام! این سندروم را حدود هشت-نه سال پیش کشف کردم. از وقتی آدمهای دور و برم همه شدند دانشجوهای دوران دکترا و همه شان یکی یکی به سال آخر رسیدند. بدون استثناء هر کدامشان که به سال آخر می رسید دچار این سندروم می شد. ناگهان دچار این توهم می شد که چند سال از عمرش را هدر داده و به هیچ نتیجه ای نرسیده است. خیال می کرد نتایج آزمایشاتش به هیچ دردی نمی خورد و اگر کسی به آنها نگاه کند حتما پیش خودش می گوید این مزخرفات دیگر چیست. و ناگهان دچار این ترس و نگرانی می شد که حالا اگر هم اعضای کمیته دفاعش این مزخرفات را قبول کنند و یک تکه کاغذ به نام مدرک دکترا هم به دستش بدهند عمراً اگر کسی در صنعت علاقه ای به همکاری با آنها داشته باشد، چون آدمها که در صنعت خر نیستند و زود به بی سوادی و بی ارزشی کار آنها پی می برند و بهشان جواب رد می دهند. دوستانم یکی پس از دیگری دچار توهم خود کوچک بینی و کار خود را بی ارزش و بی نتیجه بینی می شدند. و من از همان سالها وقتی پای صخبت دوستان سال آخری ام می نشستم می دانستم که اشتباه می کنند. می دانستم چند سالی که روی رساله دکترا وقت گذاشته اند به هدر نرفته و نتایج کارشان جالب و تک است. و همیشه همین حرفهای امیدوار کننده را بهشان می زدم اما کی حرفهایم را در آن شراط باور می کرد! 

این سندروم دوره ای بود و به محض گذشتن از پیک استرس که همان حدود تاریخ دفاع از رساله بود، دوباره اعتماد به نفسشان را پیدا می کردند و به دنیا و آینده کاری شان امیدوار می شدند. 

حالا من سال آخر دکترایم هستم و آرام آرام دارم علایم سندروم را در خودم کشف می کنم. به خیالم تمام کارهایی که در این سه سال و نیم کرده ام مزخرف و بی نتیجه می آید. حتی امید ندارم که بتوانم به زودی کارم را جمع و جور کنم. حس می کنم کارم یک کلاف کاموای در هم پیچیده است که سر نخش را هم پیدا نمی کنم!

البته با علم به این موضوع که اینها تنها احساسات منفی کاذب نتیجه سندروم سال آخر دکتراست، می دانم که این نا امیدی دائمی نخواهد بود. این حس را به فال نیک می گیرم و با خودم می گویم اگر حالا دچار این سندروم شده ام معنی اش این است که باید اواخر دوران دکترایم باشد. پس پیش به سوی نا امیدی و نگرانی های کاذب موقتی پیش از خط پایان این دوره!


نویسنده : shadi ; ساعت ٥:٠٠ ‎ق.ظ ; جمعه ٢۱ اسفند ۱۳٩٤

/ 0 نظر / 75 بازدید