گناه نکردهء ما!

گهگاه مادر بزرگ یاد دردهایی که کشیده ام می افتد کمی که غصه ام را می خورد ، آرام می شود و می گوید : تمام گناهانت پاک شد ننه. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

به من بر می خورد،خیلی بر می خورد. عاقبت یک روز طاقت نیاوردم و در جوابش گفتم : مگر من چه گناهی داشتم؟

نگاه عاقل اندر سفیهانه ای تحویلم می دهد و می گوید : همه گناهکارند.

از نگاهش می بینم که دل پری دارد،شاید از پسر بزرگش که سراغش را نمی گیرد،شاید از عروسش که احترامش را نگه نمیدارد،شاید از مستاجرش که تمام سبزیهای باغچه را پوسانده.

شیطان به جلدم میرود می گویم :خودت را نمیبینی؟ برادرهای کوچکت را که روی دوش خودت بزرگشان کرده بودی ،دانه دانه از دست دادی، نوزادانت که از دست کارگرتان افتادند زمین ، خواهر بزرگت،دختر و داماد و نوۀ دردانه ات، ماه بعدش خواهر کوچکت که برایت مانده بود،یا سکتۀ خودت و عمل قلب بازت که 6 رگ از پایت در آوردند و به قلبت پیوند زدند که به قول خودت معجزی بودی، که بعد از عمل زمین خوردی و دستت شکست که هنوز که هنوزه دستت کار نمیکند…

با این حرفها می خواهم بگویم تو گناهت چه بوده که هر سال عمرت داغ دیدی و زجر کشیده ای؟ امان نمی دهد ، انگار منتظر همین حرفهای من بوده می گوید: همین که روی حرف بزرگتر  حرف میزنی گناه است.

لال می شوم.ببین چه به روزمان آمده که تمام ندانم کاری های آدمهای کم عقل دور و برمان را می گذاریم به حساب گناه نکردۀ خودمان و می گوییم حتماً زمانی کار بدی کرده ایم و خودمان خبر نداریم.

می گویم: گناه امام حسین چه بود که در کربلا آن همه عذاب کشید؟

دیگر هیچ نمی گوید. اگر بگوید تمام آدمها گناهکارند بر ضد اعتقادات راسخش حرف زده.

یاد آتش سوزی مسجد ارگ می افتد، می گوید : آنها که کنار ساحل بودند خب بی نماز و گناه کار بودند یا لختی ها را میدیدند یا خودشان لختی بودند، خدا بلا می فرستد، اینها که برای عبادت رفته بودند همه با نماز بودند، برای چه بلا به سرشان نازل شد؟

بنا به عادت ،دلایل منطقی خودش را پیدا می کند و می گوید:نه، این کار خراب کارهاست، خدا که بنده های نمازخوان خود را عذاب نمی دهد.این خراب کارها می خواهند مردم را از صحنه به در کنند .این کار را کردند که مردم کمتر به مساجد بروند.

توپم که پر است باز برایش نطق می کنم ،از این نطق ها که به مزاجش سازگار نیست…

این بار می گوید: قدیمی ها نمی گذاشتند دختر ها درس بخوانند ، می گفتند دختر اگر مدرسه برود هوشیار می شود، دختر خوب نیست هوشیار باشد.

بسیار خرسند است که بعد از کلاس هفت ترک تحصیل کرده یا خواهر بزرگش را که مثل بلبل فرانسه حرف میزده بعد از کلاس هشت دیگر اجازه نداده اند به مدرسه برود.

 

/ 8 نظر / 3 بازدید
afra

بی نتيجه ترين کاری که آدم ميتونه بکنه اينه که با آدمی بيش از ۶۰ سال بحث کنه و انتظار تغيير وی در مواضع عقيدتيش رو داشته باشه!خدابيامرز مادربزرگ من چقدر با من بحث کرد سر اينکه اگه اينکه اگه موهام رو نامحرم ببينه اون دنيا از مو آويزونم ميکنند!!

shahab

I:

azam

پيشی عزيزم با خواندن اين يادداشت قیافه مامان بزرگ و تو را مجسم کردم و کلی خندیدم!!! مباحثه بسیار جالبی است. مادر بزرگها برکت زندگی هستند . آنقدر خوب هستند که با این همه مشکلات خم به ابرو نمی آورند و به آینده امیدوارند. چند شب پیش که با ایشان صحبت میکر دم گفتند که از خدا میخواهند بهشون کمک کند تا بتوانند به تو و بچه ات کمک کنند!!! به امید آن روز...........الهی امید

بهداد

سلام. :-)

مانا

شادی به جای اینکه با مامان بزرگت از این بحثها کنی، برای یک لحظه به این فکر کن که یه مامان بزرگ داری که امید داره برای بزرگ کردن تو و بچه ات. حالا چه فرقی داره که این آدمی که انقدر دوست داره راجع به گناه چی فکر می کنه. مامان بزرگ خیلی موجود نازنینیه. خیلی خوبه که داریش.

natoor-e-dasht

اين چيزا تا مغز استخون توی وجود آدمای پير و حتی خيلی از جوونا فرو رفته...پس کل کل کردن باهاشون هيچ فايده نداره!!

نگار نوجوان

شادی جان تجربه شخصی با من ميگه يکی از محالات عوض کردن افکار يه مامان بزرگه! چرا خودتو حرص می دی؟ لبخند بزن و بگو آره مامان بزرگ حق با شماست!

amir

چشمه ها از تابوت می جوشند و سوگواران ژوليده آبروی جهانند/ عصمت به آینه مفروش که ... ////////// ما هر چه را که بايد از دست داده باشيم از دست داده ايم/ ما بی چراغ به راه افتاديم / و ماه، ماه، ماده ی مهربان، هميشه درآنجا بود/ در خاطرات کودکانه ی يک پشت بام کاهگلی / و بر فراز کشتزارهای جوانی که از هجوم ملخ ها می ترسيدند/ چقدر باید پرداخت؟ -- چطوری تو؟