مشاهیر جهان!

"مشاهیر جهان" محبوب ترین برنامه تلویزیونی دوران کودکی ام بود. از میان تمام مشاهیر، داستان زندگی دو نفر آنقدر ذهن هفت هشت ساله مرا به خود مشعول کرده بود که آرام آرام شد سرلوحه زندگی ام و قسمتی از آنچه که امروز من را، شخصیتم را و نگاهم به دنیا را شکل داده است. "هلن کلر" دختری که نه می دید نه می شنید و با کمک یک معلم کودکان نابینا به نام آن سالیوان به جایی رسید که تبدیل به یک نویسنده شد و تا آخر عمر برای کمک به کودکان استثنایی فعالیت کرد. هلن کلر برای من شد نماد توانایی آدمی، نماد زندگی کردن و مفید بودن و شاد بودن بدون داشتن چیزهایی که همه خیال می کنند مهمترین هاست.

نفر دوم "گالیله" بود، فیزیکدان و ریاضی دان ایتالیایی قرن هفدهم، که با مشاهدات نجومی اش تئوری متحرک بودن زمین و ثابت بودن خورشید را ارائه داد. او هر چند در اولین مقاله اش در این زمینه موفق به اثبات کامل نظریه اش نشد اما بعدها به جرم فعالیت برای اثبات غلط بودن آموزه های انجیل به اعدام محکوم شد و با یک درجه تخفیف تا آخر عمر از ادامه مسیر علمی اش منع شد. داستان گالیله هم برای من نماد عقل آدمی شد که هر چقدر هم که خرافات جذاب و دم دستی باشد هنوز می تواند با قدرت منطق اش به روی خرافات خط بطلان بکشد.

گالیله با تلسکوپ اختراعی اش شواهدی را از آسمان رصد کرد که نشان می داد زمین جرم ثابتی نیست بلکه در میان اجرام دیگر آسمانی و به دور خورشید در حرکت است. با انتشار این نظریه کلیسا با استناد به آیات انجیل به گالیله اخطار داد که دست از نشر اکاذیب بردارد و به راه خدا و انجیل برگردد و دیگر در مورد این موضوع تحقیقی انجام ندهد.

گالیله در دفاع از خود در نامه ای به کلیسا نوشت که شاید خدا برای فهماندن حرفهایش به مردم عادی مجبور بوده تا از مثال هایی که برای آنها قابل درک تر است استفاده کند نه از مفاهیم علمی پیچیده. دفاعیه گالیله اثری معکوس داشت و کمکی برای رفع اتهامش نکرد. تا پیش از ارائه دادن این نظریه هیچ قانونی با مضمون اعتقاد به "زمین-مرکزی" جهان تدوین نشده بود. نظریه گالیله، مردان علوم دینی کلیسا را بر آن داشت که تحقیقات جامع خود را در تفسیر آیات* انجیل مرتبط با این موضوع شروع کنند و قانون جدیدی را به قوانین آن زمان اضافه کنند که اعتقاد به مرکزیت زمین در جهان بود. 

گالیله اما از تلاش و تحقیق ننشست و چند سال بعد دوباره نظریه جدیدی را منتشر کرد که علت جزر و مد اقیانوس را حرکت زمین می دانست**. انتشار این مطلب که حالا این بار بر خلاف قانون تصویبی کلیسا بود گالیله را محکوم و تا آخر عمر تبعید و خانه نشین کرد.

 نزدیک به سیصد سال از آن تاریخ گذشت تا پاپ، در سال هزار و نهصد و نود و نه، عاقبت بابت ظلمی که جهل کلیسای قرون وسطی بر گالیله روا داشته بود عذرخواهی کند. 

 

 

آیاتی که برای اثبات زمین-مرکزی جهان استفاده شد عموما شامل دعای قدیسینی بود که از خدا ثابت شدن خورشید در آسمان را خواسته بودند. طبق عقیده کلیسا اگر خورشید در حال حرکت نبود خداوند هرگز در کتابش این را از زبان قدیسین، که رابطه نزدیکی با او داشتند و از اسرار جهان آگاه بودند، نمی فرمود. 

** امروز می دانیم که علت جزر و مد نیروی جاذبه گرانشی ماه است.

/ 0 نظر / 13 بازدید