چند کیلویی؟

لذت بخش ترین اظهار نظری که در مورد وزنم از اطرافیان گرفتم نه "وای چه خوب لاغر شدی، داشتی یکم تپل می شدی" بود و نه "وای چه خوب که یکم تپل شدی، دیگه خیلی داشتی لاغر می شدی". اخیرا یک فامیل خیلی دور من رو بعد از سالها دید و بعد از اینکه کمی براندازم کرد خیلی بی رو دربایستی وزنم را پرسید و وقتی جواب دادم با حالت متعجبی گفت "چقدر وزنت زیاده اصلا به هیکلت نمی آد". در کمال ناباوری، با اینکه این جمله از آن جنس جمله های بودار است که پتانسیل آزار دادن را هم دارد، از شنیدنش خوشحال شدم و حتی می توانم بگویم لذت بردم. اما چرا این اظهار نظر ساده خوشحالم کرد؟ 

ریشه را باید در ده سال پیش جستجو کرد، وقتی به خاطر یک تصادف رانندگی در بیمارستان بستری شدم. میزان آسیب دیدگی بسیار بالا بود و به خاطر شکستگی کمر به مدت نه ماه روی تخت بی حرکت بودم. عفونت بیمارستانی به استخوانم رسید و با قوی ترین آنتی بیوتیک ها هم مهار نشد. در عرض چهار ماه پانزده کیلو وزنم کم شد که برای آن سن و آن شرایط جسمی، پانزده کیلو برابر بود با تمام بافت چربی، تمام بافت ماهیچه ای و مقداری هم از بافت استخوانی. این را بعد ها سر یکی از کلاسهای مهندسی پزشکی فهمیدم که وقتی بار وزن را از روی استخوان برداری تراکم استخوان به مرور زمان کم می شود، یا به عبارت دیگر نشستن و خوابیدن زیاد یا همان فعالیت جسمی پایین باعث پوکی استخوان می شود*. آن روزها وقتی به خودم نگاه می کردم، به معنای واقعی کلمه می ترسیدم. یک پوست خاکستری بودم که روی چهار پاره استخوان پوک کشیده شده باشد. یک سال و نیم طول کشید تا دوباره به وزن قبلی برگشتم، البته با تلاش بی وقفه عمه جانم که سعی می کرد فرآیند ترمیم بافت ها را با مواد غذایی مفید و لازم در من تسریع کند.

از همان سال است که لاغری به چشم من نه زیبایی است نه سلامت. لاغری برای من بیماری است و ناتوانی و ضعف. همانقدر که مثل همه هم نسلانم از چاقی و تجمع بافت چربی خوشحال نمی شوم، برعکس سایرین از لاغری و وزن کم کردن هم می ترسم. برای همین است که از جمله آن فامیل دور اینهمه سرخوش شدم که بهم یاآوری می کرد از بیرون چاق نیستم و از داخل هم پوک نیستم!

 

* بالاترین تراکم استخوان در وزنه برداران گزارش شده که وزنی که استخوانشان تحمل می کند تا چند برابر وزن بدنشان هم می شود. 

/ 3 نظر / 2 بازدید
شرکت شارژآل

با عرض سلام و وقت بخیر همکار گرامی؛ شما به عنوان یکی از دارندگان 500وبلاگ برتر مد نظر شرکت ما مبنی بر ایجاد فروشگاه کارت شارژ انتخاب شده اید. این شرکت یکی از بزرگترین شرکت های فروش کارت شارژ در اینترنت می باشد که با دعوت از وبلاگ نویسان کوشا و با پشتکار و در اختیار گذاشتن یک فروشگاه کارت شارژ مستقل به مدیران وبلاگ ها این امکان را فراهم می آورد که با فروش هر کارت شارژ در سود فروش آن ها سهیم باشند.قابل ذکر است که تمامی کارت شارژ های موجود در این شرکت در اختیار شما قرار می گیرد و شما با فروش هر کارت شارژ در فروشگاه خود می توانید اقدام به کسب درآمد نمایید. جهت اطلاعات بیشتر و همچنین مشاهده یک فروشگاه تست هر چه زودتر به سایت ما مراجعه فرمایید. با آرزوی موفقیت و شاد کامی از خداوند منان برای شما.

موج

شما هزار الله اکبر پرفکت پرفکتی عزيزم [تایید]

مژده

زیاد که نیست! آدم راجع بعضی چیزا اظهارنظر نکنه می میره!