زیبایی...

اختلاف سن من و مادربزرگ هایم تقریبا پنجاه سال است یعنی نسل من نیم قرن با نسل آنها فاصله دارد. پای صحبتشان که می نشینی خیلی زود دستت می آید که معیارهای زیبایی شناسی شان چقدر با معیار های امروز متفاوت است. زن زیبا از دیدگاه آنها یک صورت گرد دارد و پوست سفید و گونه های گلی و موهای لخت خرمایی و کمی هم تپل است. از دیدگاه آنها که از آن سالها می آیند زنی که در رفاه بوده و خانه شوهر خوب خورده و رنگ آفتاب و مهتاب را ندیده و همیشه همه چیز برایش مهیا بوده زیباست، چون اصولا شوهری با این توانایی ها دست روی زن غیر زیبا نمی گذارد، که طبیعتا به خاطر شرایط خاص کمی فربه خواهد بود و چون خوب خورده پرخون است و لپ هایش هم قرمز می شود. زن لاغر استخوانی مو فرفری و سبزه رو و قد بلند با تعریف آنها میشود سیاه دراز یا ریقو! با تعریف آنها کسی که لاغر است یعنی خوب نخورده، یعنی وضع شوهرش خوب نبوده، یعنی از اول هم بر و رویی نداشته که یک شوهر خوب بیاید بگیردش. با تعریف آنها لاغری مریضی و نداری است و سیاهی رگ و ریشه هایی از نژاد پست تر داشتن، دیدگاهی کاملا نژاد پرستانه و ملوک الطوایفی. بدون آنکه متوجه باشند یا بدانند تحت تاثیر موجی قرار گرفته اند که زیبایی آدمها را بر اساس دارایی و نژاد تعریف می کند. مادربزرگ های من آدمهای ساده سنتی اند که همه عمر تلاش کرده اند انسان خوبی باشند، نذری می دهند،‌به فقیر ها کمک می کنند به اطرافیانشان محبت می کنند و همیشه دغدغه ثواب و حلال داشته اند. معیار زیبایی اما چیزی است که جامعه و محیط اطراف برای کودک تعریف می کند و تا آخر راه هم با او می ماند.

وقتی تصویر زن زیبای امروز را کنار تصویر زن زیبای آن روزها می گذارم می بینم که این دو در دو نقطه مقابل همدیگر اند. اولین معیار زیبایی زن امروز لاغری است، هر چقدر هم که دارا باشد آنقدر گرسنگی می کشد تا در قالب قلمی جا بگیرد. زن امروز اگر گونه های قرمز داشته باشد می رود با لیزر مویرگهای سطحی پوستش را می سوزاند تا پوستش یکدست شود. زن امروز اگر آفتاب گیرش نیاید می رود سولاریوم تا پوست تمام بدنش رنگ گرم برنز و شکلات شود.

اگر بناست تا چند سال دیگر معیارهای زیبایی برگردد به همان ها که چند سال پیش بود، چرا آدمها اینهمه تقلا می کنند برای جا کردن خودشان در قالب زیباییِ این سالها آن هم این همه به زور!

/ 1 نظر / 15 بازدید
موج

اما از قديم گفته اند: ... حالا که رسيد به سبزه هرچی بگی می ارزه!! بلللههه ايجورياس :)